India középső és keleti részén, Bangladesben, Nepálban, Bhutánban és Mianmarban őshonos. Korábban Pakisztánban is előfordult, de onnan mára kiirtották. Legnagyobb ma élő populációja az India és Banglades területén levő Sundarband mangroveerdőségben van, amely Földünk legnagyobb egybefüggő mangroveerdeje. Megóvása érdekében a vidék nemzeti parki státuszt kapott.
A tigris sosem volt őshonos az Indiához közel fekvő Srí Lanka szigetén. Ökológiai szerepét az ott élő Srí lankai leopárd (Panthera pardus kotiya) vette át.
2. Megjelenése
Teste valamivel hosszabb mint az oroszláné, nyújtottabb és hajlékonyabb. Egy kifejlett állat teste 2,3 – 2,6 méter hosszú (emellett farka 80 centiméter is lehet), súlya a 180 – 250 kilogrammot is eléri.
Szőrzetének alapszíne fénylő narancsvörös, hasa többnyire fehér. Viszonylag széles, fekete csíkjai a fejétől egészen a farka végéig megtalálhatóak.
A tigrisek közül kizárólag a bengáli tigrisnek fordulnak elő a természetben az eredeti színűtől eltérő színváltozatai. A manapság állatkertekben nagyon népszerű úgynevezett fehér tigrisek is egy szabadon befogott fehér színű hímtől származnak. Mindazonáltal nagyon ritkák a szabad természetben a teljesen fehér színű egyedek. Néha előfordul, hogy a bengáli tigris hasára jellemző fehér szín máshol a testen is megjelenik és ott nagyobb kiterjedésű fehér foltokat ad.
3. Életmódja
Ragadozó, kiszemelt zsákmányát általában a magas fűben, a legnagyobb csendben közelíti meg és annak hátára ugorva átharapja ütőereit. Többnyire nagyobb vagy közepes emlősöket zsákmányol Fő zsákmányállatai a következőek : nilgau antilop, gaur, számbárszarvas, mocsári szarvas, pettyes szarvas, vaddisznó. Olykor a vízibivalyt is elejti. Ritkábban kisebb állatokat is zsákmányol mint majmokat, nyulakat és vízimadarakat.
Mivel eléggé fáradékony, kitartó üldözésre alkalmatlan. Látása és hallása nagyon jó, de szaglása gyenge. A tigris magányosan vadászik főként éjszaka.A vadászterületét kellemetlen szagú vizeletével jelöli meg vagy letépi a fáknak a kérgét.A tigris áldozatának maradékát bozótba vonszolja és lefedi levelekkel hogy később is ehessen belőle.A bengáli tigris a rothadó húst is megeszi.
Egyszerre rendszerint 2 – 3 utódot hoz világra.